301 פדויים - הלם השיבה

סיפורם של הפדויים שחזרו מהשבי במצרים ובסוריה

קוד הטמעה לקליפתיעודי פסיכולוגיה היסטוריה מלחמה והנצחה

פרק ראשון: הלם השיבה
הסדרה ''301 פדויים'', שיצרה ציפי קרליק, מביאה את סיפורם של הפדויים שחזרו מהשבי במצרים ובסוריה, נותקו ממשפחותיהם, היישר אל מתקן חקירות בישראל, בו עברו חקירות קשות שבהן הואשמו כי מסרו ידיעות לאויב ואף נחשדו כי גויסו כסוכנים סמויים של האויב. במהלך החקירות הוזרק לחלקם חומר כימי, בניסיון להוציא מהם וידוי.

מעל 200 לוחמים נפלו בשבי המצרי ועברו עינויים קשים. עוד כ-70 לוחמים נפלו בשבי הסורים בקרבות על מוצב החרמון ומוצבי רמת הגולן. הם שבו הביתה בתום המלחמה, אלא שעם חזרתם למשפחותיהם, הם נקראו למתקן חקירות בזיכרון יעקב. שם הפגישו אותם עם חוקרי אגף המודיעין של צה"ל, וחקרו אותם אודות המידע שמסרו לכאורה, לשוביהם המצרים והסורים. שני חלקי הסדרה חושפים את התקופה האפלה בחיי אלו ששבו מהשבי. חלק מהם שסבלו מהלם קרב, טופלו בזריקות כימיות והיפנוזה, כאשר המטפלים והרופאים אינם יודעים כלל מהן ההשפעות של הטיפולים הללו מבחינה פיזיולוגית ונפשית. 

כיום מנסים הפדויים להתגבר על טראומות כפולות: מוראות המלחמה, הנפילה בשבי והעינויים מחד והחקירות שעברו כאן בישראל מאידך. הם מנסים להתגבר על מה שהם מגדירים כ"בגידתה של המדינה בהם". בסדרה בת שני הפרקים משודרים קטעים מסרטה של הקולנוענית והפילוסופית סוזן סונטאג "הארץ המובטחת" ונראים בו קטעים נדירים מתוך הנעשה בחדרי החקירות.


במאית: ציפי קרליק

צלם ראשי: דווה עוז מלמן

צלם: רן שנק

עורך: יובל אור

מפיק: איתי לנדסברג נבו

הפריט כבר התווסף


מסלול של כבר קיים בסל הקניות שלך!

לחצו על המשך כדי להחליף את מסלול הרכישה.

Watch Full Movie - 301 פדויים - הלם השיבה

סרטים שאולי תאהבו:

loader