מעברות

התקופה שהטביעה את חותמה על החברה הישראלית

קוד הטמעה לקליפתיעודי חברה ישראלית היסטוריה

המעברות היו מפעל שנוי במחלוקת, ששיכן מאות אלפי עולים ומשפיע על החברה שלנו באופן מהותי עד היום. ועדיין, הוא נשכח כמעט לגמרי מהתודעה הציבורית.
הסרט "מעברות" הוא הפרויקט התיעודי הראשון שמביא את סיפורם של מחנות העולים והמעברות באופן מקיף ויסודי, דרך סיפוריהם של שוכני המעברות עצמם ובאופן החושף פרטים חדשים ומפתיעים רבים ומנתץ סטריאוטיפים נפוצים בשיח הישראלי הנוכחי.
הסרט משרטט את סיפורן של המעברות, החל מקום המדינה ועד לאמצע שנות החמישים. היא מתבססת על תחקיר מעמיק, חומרי ארכיון נדירים ועל ראיונות עם עשרות אנשים שהתגוררו כילדים וכנערים במעברות, או שעבדו בהן כאנשי מקצוע (עובדים סוציאליים, שוטרים, אחיות וכו').
במסגרת הסדרה נחשפים פרטים חדשים רבים, לצד נקודות שנויות במחלוקת, שעדיין רלבנטיות מאד בדיון הציבורי העכשווי. התמונה המתקבלת מהסדרה מלמדת על כך שהמעברות, בניגוד לשיח המקובל כיום, אכלסו גם כמויות גדולות מאד של עולים אשכנזים, ומהעבר השני – כבר בתוכן נטמנו זרעי הפורענות של האפלייה כלפי יהודי ארצות האסלאם, שהתבטאה בדיור, תעסוקה, חינוך ותרבות, וביחסו הכללי של הממסד והיישוב הוותיק לעולים המזרחים. יחס שהתאפיין בהתנשאות וברתיעה.

צפו כאן בסקירה קצרה של הסרט, בראי המתחים החברתיים בישראלבימוי: דינה צבי ריקליס

הפקה: אריק ברנשטיין

הפריט כבר התווסף


מסלול של כבר קיים בסל הקניות שלך!

לחצו על המשך כדי להחליף את מסלול הרכישה.

צפייה בסרט המלא - מעברות

סרטים שאולי תאהבו:

loader