אינטליגנציה והבנה

התפיסה המהפכנית על אינטליגנציות מרובות של הווארד גרדנר

קוד הטמעה לקליפתיעודי חינוך

 הביטו על התמונה המייצגת של הסרט הזה. היא נלקחה מתוך מאגר תמונות. מילת החיפוש שהוקלדה היתה ״אינטליגנציה״. ומה קיבלנו? - ילדה עם משקפיים ענקיים קוראת ספר. כמובן שזה היה יכול להיות גם ילד או מבוגר. הסיפור הוא המשקפיים והספר.
האם יש דבר יותר סטריאוטיפי מזה?
הסרט הבא עוסק בניפוץ הסטריאוטיפים האלה לגבי חוכמה.
בסרט-הרצאה זה, הפסיכולוג הווארד גרדנר מאתגר את התפיסות המקובלות היסטורית לגבי מהות האינטליגנציה, או התשובה לשאלה ״מיהו אדם חכם.״
במשך שנים רבות, נהוג היה למדוד את שכלו של אדם במבחנים עם פרמטרים ברורים: מבחנים שכללו יכולת הסקה, חשיבה כמותית, זיכרון ועוד ניסו לסכם את יכולותיו הקוגניטיביות של הנבחן בזמן קצר ובמבחן אחיד. 
הדבר היה המשך ישיר לאמונות עתיקות בדבר הקשר בין ידע וחוכמה, מה שיצר אוסף של דימויים לגבי האופן בו אמור להיראות ולהישמע אדם חכם.
גרדנר מאתגר את כל אלה.
ההגדרה החליפית שגרדנר מציע היא כי חוכמה היא היכולת לפתור בעיות בקונטקסט של החברה בה האדם פועל ובהקשר השדה בו הוא פועל. הבעיה שהאדם פותר חייבת  כתנאי סף לזכות להערכה בחברה בה האדם חי. תנאי נוסף הוא היכולת להפוך את פתרון הבעיה ליצירה ממשית כגון בנין, חפץ, תוכנית פעולה וכדומה.
התאוריה של גרדנר, המובאת בספרו Frames of Mind (תורגם לעברית בשם ׳תבניות חשיבה׳) ושאותן הוא פורש בסרט זה, כוללת שמונה סוגי אינטליגנציה.

:

הפריט כבר התווסף


מסלול של כבר קיים בסל הקניות שלך!

לחצו על המשך כדי להחליף את מסלול הרכישה.

צפייה בסרט המלא - אינטליגנציה והבנה

סרטים שאולי תאהבו:

loader