מדוע אינך מצליח

סיימון סינק, בשיחה המפורסמת על דור המילניום והקושי העצום בו הוא נתקל בניהול חייו

קוד הטמעה לקליפפסיכולוגיה קתדרה

כדי לראות את הכתובות בעברית, לחצו על כפתור הכתוביות בצד ימין של הנגן ולאחר מכן בחרו בעברית מתוך רשימת השפות
זו אחת ההרצאות המפורסמות וסביר להניח שכבר ראיתם אותה בפיד שלכם ברשת החברתית המועדפת. היא עוסקת בשבר שחווה דור המילניום. תקציר למי שלא מכיר:
דור המילניום, כלומר אלו שנולדו באמצע שנות השמונים והפכו לבני עשרה עם כניסת האלף השני, אינם מסופקים.
לדעתו של סינק, יש לזה מספר סיבות: הורות, טכנולוגיה, חוסר סובלנות וסביבה
כילדים, הוריהם של בני המילניום אמרו להם שהם רק צריכים לרצות ואז יצליחו להשיג כל מה שירצו. חלקם נכנסו לכיתות מחוננים, רק בגלל שההורים שלהם נלחמו כדי שייכנסו, למרות שלא עמדו בדרישות. רבים מהם קבלו מדליות בתחרויות גם אם הגיעו אחרונים (מנהג הקיים בקנדה). התוצאה: הערכה עצמית נמוכה, כי ילדים (ובני אדם בכלל) מרגישים נבוכים כאשר הם מקבלים משהו שלא מגיע להם. ואם לא הרגישו כך, יקבלו את המכה הקשה כאשר ייכנסו לשוק העבודה ויגלו שאמא כבר לא מסוגלת לסדר להם קידום בעבודה או מדליה על חוסר הצטינות. הדבר השני לדברי סינק הוא הטכנולוגיה, שבאה לידי ביטוי ברשתות החברתיות: שם, כל האנשים שאנחנו מכירים מתאמצים מאוד להראות לנו כמה שהם שמחים, מאושרים, מחייכים, מטיילים, זוכים והולכים חיל אל חיל. כמובן שהדבר אינו כך, אבל קל מאוד להגיע לתחושה כאילו כל האחרים שמחים ומצליחים ורק אנחנו שקועים בבעיות, לבטים, קשיים, תסכולים ופחדים.
בנוסף, ועל כך דובר רבות גם על ידי עובדי פייסבוק שפרשו, הרשת החברתית כוללת מרכיבים ממכרים, בעיקר הצורך לחזור ולבדוק לייקים, שמשפרים את מצב רוחנו לזמן קצר מאוד ומשם לצורך להמשך קבלת הלייקים והדכאון או השיממון אם אלו לא מגיעים.
הענין השלישי הוא חוסר הסובלנות, שבא לידי ביטוי בצורך בסיפוקים מיידיים: אמאזון מבטיחה משלוח תוך 24 שעות, צפייה ישירה חוסכת מאיתנו את הצורך להמתין להורדה או ללכת לקולנוע וכאשר מידע כלשהו חסר, אין צורך ללכת לאנציקלופדיה או לספרייה, אלא פשוט להקליד במהירות בגוגל, גם במחיר של קלבת תשובה שטחית או בלתי מוסמכת. סיפוק מיידי הוא דבר מהנה, אבל גם גורם לאנשים להתפרקות כאשר הם צריכים לחכות. הם פשוט לא רגילים לכך.
הדבר האחרון הגורם לחוסר שקט ואומללות לדור המילניום לדעת סינק הוא העובדה שסביבתם הפכה להיות פחות מתקשרת, משום שבכל הזדמנות בה יש רגע פנוי, אנשים שוקעים לתוך הטלפונים שלהם. אלא שהרגעים בהם נוצרים קשרים בין אישיים אמיתיים הם בדיוק כאשר יש זמן פנוי, כמו בדקות ההמתנה לישיבה שתתחיל. אנשים יכולים ברגעים אלה לשוחח מעט על עצמם ועל דברים שקשורים לחיים האישיים שלהם, אבל הם מפספסים הזדמנות זו בגלל שהם שקועים בטלפון. כאשר תתחיל הישיבה, הם יניחו את הטלפון בצד, כי זוהי התנהגות מקצועית. אבל מה עם אותם רגעים בלתי מחייבים שלפני תחילת הישיבה? דווקא שם הוחמצה הזדמנות ליצור קשרים אנושיים.
מקור התמונה

מרצה: סיימון סינק

הפריט כבר התווסף


מסלול של כבר קיים בסל הקניות שלך!

לחצו על המשך כדי להחליף את מסלול הרכישה.

Watch Full Movie - מדוע אינך מצליח

סרטים שאולי תאהבו: